Skip to main content
Sâmbătă, 6 septembrie, a avut loc întâlnirea clubului de carte 𝑫𝑰𝑩 𝑪𝑳𝑼𝑩 — 𝑻𝒊𝒏𝒆𝒓𝒊𝒊 𝑪𝒊𝒕𝒆𝒔𝒄. Cartea discutată a fost „Frații Karamazov” de Feodor Dostoievski.
În cadrul întâlnirii, discuțiile s-au axat pe complexitatea psihologică a personajelor din roman. Ca să descoperim mai bine personajele, l-am invitat pe psihologul, asist. univ. Dan Simion. Împreună cu dlui am analizat fiecare dintre frați și celelalte personaje din perspectiva trăsăturilor de personalitate, a conflictelor interioare și a tipologiilor psihologice. Discuțiile au depășit simpla reflecție literară, transformându-se într-un prilej de introspecție și explorare a psihologiei fiecăruia dintre noi.
Mulțumim tuturor celor prezenți pentru dialogul viu, întrebările provocatoare și atmosfera de gândire critică!
Dacă vrei să te alături și tu clubului nostru de carte și să descoperim împreună alte capodopere ale literaturii, ne poți contacta prin mesaj privat sau la adresa: biblioteca@ulim.md

Leave a Reply